24 Haziran Seçimleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24 Haziran 2018 tarihi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tarihi günlerden biri. Zira bu tarihte Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi gerçekleştirilecek. Ana haberlerin, açık oturumların, gazetelerin, radyoların gündeminin neredeyse tamamını seçimler oluşturuyor. Gazeteciler, siyasetçiler, akademisyenler 24 Haziran tarihinde yapılacak seçimleri tartışa dursun, siyasi partiler arka arkada adaylarını açıklıyor. Bizler de gündemi yakından takip eden Buraya Yazdım ekibi olarak meraklı okuyucularına Seçimler Hakkında Merak Edilenler listesini oluşturduk. Şimdiden keyifli okumalar.

Seçim Hakkında Detaylı Bilgiler

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili detaylı bilgilere Yüksek Seçim Kurulu web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Seçmen Sayısı

Yapılacak seçimlerde yaklaşık 57 milyon seçmen oy kullanacak. 24 Haziran seçimlerinde 1 milyon 585 bin genç ilk kez sandığa gidecek ve oyunu kullanacak.

Cumhurbaşkanı Adaylığı İçin 100.000 İmza

Yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte cumhurbaşkanı adaylığı başvurusu yapan kişiler arasından 100 bin seçmenin desteğini alanların adaylık başvuru kabul edilecek. Seçmenlerin cumhurbaşkanı adayları için ilgili ilçe seçim kurullarına imza verme süreleri bu akşam itibariyle doluyor. Kısacası cumhurbaşkanı adaylarının kısa bir süre içerisinde kesinleşeceğini söyleyebiliriz.

Cumhurbaşkanı Adayları

24 Haziran seçimlerinde en önemli yarış kuşkusuz cumhurbaşkanı adayları arasında yaşanacak. Bu yarışın en öne çıkan isimleri kuşku yok ki Ak Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, İyi Parti cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ve CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce. Bu seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’ne ait bir cumhurbaşkanı adayı bulunmuyor.

Propaganda Dönemi Ne Zaman?

10 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak olan cumhurbaşkanı geçici aday listesine itirazlar 11 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapılabilecek. Yüksek Seçim Kurulu, itirazları 12 Mayıs’ta karara bağlayacak. 13 Mayıs’ta ise cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmî Gazete’de yayınlanacak ve Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Seçime Katılacak Siyasi Partiler

Yüksek seçim kurulu tarafından yapılan açıklamada seçime 10 siyasi partinin katılabileceği duyuruldu. 24 Haziran’da yapılacak seçime AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi), BTP (Bağımsız Türkiye Partisi), BBP (Büyük Birlik Partisi), CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) , DP (Demokrat Parti), HDP (Halkların Demokratik Partisi), İYİ Parti, MHP (Milliyetçi Hareket Partisi), SP (Saadet Partisi) Hür Dava Partisi’nin (Hüda-Par) ve VP (Vatan Partisi) katılacak.

Sandık Görevlileri

Yapılacak seçimlerde yaklaşık 2 milyon vatandaş sandık başlarında görev alacak. Sandık görevlilerine yapılacak en düşük ödeme günlük 88 TL, en yüksek ödeme 3 günlük 306 olarak gerçekleşecek.

2. Tur

Peki ya ilk turda cumhurbaşkanı belirlenemezse. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adayların hiçbiri yüzde 50 artı 1 oy alamazsa, en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak. Düzenlemeye göre ilk tur oylamaların yapıldığı tarihi izleyen ikinci pazar günü ikinci tur seçimler yapılacak. Böylelikle, 24 Haziran 2018’de yapılacak ilk turda hiçbir aday yüzde 50 artı 1 oy alamazsa, ikinci tur 8 Temmuz 2018’de yapılacak. Seçilen cumhurbaşkanı 5 yıllığına görev yapacak.

Seçim Yasakları

Gelelim seçim yasaklarına. 24 Haziran’da sabah saat 06.00’dan gece 24.00’e kadar her ne sebeple olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse silah taşıyamayacak. Oy verme süresince kahvehane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Seçim yasaklarına uyulmak şartıyla saat 18.00’den sonra düğünler yapılabilecek. Seçim günü saat 18.00’e kadar yayın organlarında seçimler ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda tüm yasaklar, 8 Temmuz tarihinde de uygulanacak.

Nerede Oy Kullanacaksınız?

24 Haziran seçimlerinde nerede oy kullanacağını öğrenmek isteyen seçmenler muhtarlıklarda asılı olan listelerden gerekli bilgileri alabilirler. Ayrıca hem e-devlet üzerinden hem de Yüksek Seçim Kurulu web sitesi üzerinden sorgulama yaparak, nerede oy kullanacağınızın bilgisini alabilirsiniz.

Bir cevap yazın