Aşırı sıcaklarda hayat kurtaracak 5 tavsiye!

Yaz ayının tam ortasına gelmişken, sıcağı tüm bünyemizde hisseder olduk. Tatil, güneş, kum ve deniz aklımızdan çıkmazken, dikkat etmemiz gerekenleri size ufaktan hatırlatalım istedik.

Bol su için!

Vücuttaki sıvı kaybının kış aylarına göre çok daha fazla olduğu yaz aylarında, günde en az 3 litre su tüketmeye dikkat etmeliyiz. Yüksek sıvı kayıpları, tansiyon, kalpte ritm bozukluğu ve bunun gibi ciddi sağlık sorunun habercisidir. Bu sebeple susamayı beklemeden bol bol su içmeliyiz. Suyu çok soğuk tüketmemeye de dikkat etmeli bu arada.

Açık renk giyinin!

Özellikle günün sıcak saatlerinde dışarıda işi olanlar mutlaka açık renkli kıyafetler tercih etmeli. Zira koyu renk güneş ışığını emdiğinden vücut ısısını normalden daha fazla artırmaktadır. Bu da yoğun terleme, güneş çarpması gibi sorunlara davetiye çıkarmaktadır. Buna ek olarak, geniş şapkalar, gözlükler, güneşten koruyucu kremler de bu saatlerde dışarıda çıkanlar için önemli koruyuculardır.

Hafif yiyin!

Bu aslında 4 mevsim uyulması gereken bir kural gibi düşünülebilir ancak ağır yiyeceklerin özellikle yaz aylarındaki olumsuz etkileri çok daha fazladır. Kalp & Şeker hastalıkları, kolesterol ve buna bağlı sorunlardan uzak kalmak için hamur işi, kızartma ve yüksek yağlı besinlerden kaçınmalıyız. Bunlara alternatif olarak, bol su ile yıkanmış salatalar, sıvı ağırlıklı yiyecekler bizi zinde tutacaktır.

Klimaya dikkat!

Sıcaklarla birlikte bize ne kadar önemli bir buluş olduğunu hatırlatan ve Willis Carrier’e bol dua ettiren klima da aslında o kadar masum değildir. Öncelikle filtrelerinin mutlaka düzenli olarak temizlenmiş olması gerekir. Buna ek olarak, özellikle küçük çocukla ortamlarda 22 derecenin altında çalıştırılmaması tavsiye edilir. Zira 35-40 derece sıcaklardan, ani ısı değişimine sebep olacak klima ortamına girmek kalp krizini tetikleyebildiği söylenmekte.

Buna benzer olarak, vücut ısısı çok yükseldiği durumlarda ani soğuk duşa girme, havuza atlama gibi aktivitelerden de kaçınmalıyız.

Spor ve egzersizleri yeniden planlayın!

Spor tabi ki vücut sağlığımız için çok önemli bir aktivitedir. Ancak yaz aylarında bunun için havanın serinlediği saatlere planlama yapmak oldukça önemlidir. Günün temposu devam ederken öğle aralarında yoğun spor aktivitelerinden kaçınmak gerekebilir. Zira sıcaklar da enerjimizden ciddi bir miktar çalmaktadır. Özellikle bu aylarda akşam saatleri ya da sabahın ilk ışıkları spor için çok daha uygun olabilir.

Bütün bu tavsiyelere ek olarak;

  • Mümkünse öğle saatlerinde dışarı çıkmamak,
  • Günlük kahve tüketimimizi sınırlı tutmak,
  • Çok demli çay tercihlerimizi gözden geçirmek,
  • İlaçları düzenli almak,
  • Alkol ve sigaradan kaçınmak

gibi konulara dikkat etmek de hayat kalitemizi ciddi oranda artıracaktır.

Bir cevap yazın