Avatar: The Last Air Bender

Avanat_Gang

Avatar Nedir?

Buraya Yazdım ekibine sorduk. Aldığımız yanıtlar aşağıdaki gibi.

  • Hint mitolojisine göre tanrıların yeryüzüne indiklerinde büründükleri şekiller.
  • Son Hava Bükücü, hani şu çizgi filmi vardı.
  • James Cameron’un yönettiği, 2009 yılına damgasını vuran film.
  • MSN profil resmi değil mi o yaaa?

Avatar dendiğinde akla gelen çok şey var ancak bu yazımızın konusu, zamanında severek takip ettiğimiz ailemizin son hava bükücüsü.

Avatar: The Last Airbender

Dünya barışını ve dört elementin düzenini sağlamak adına dünyaya gönderilen Avatarların  sonuncusu olan Hava Bükücü Aang’in maceralarının anlatıldığı bu ünlü yapım IMDB’de 9,2 puan toplayarak önemli diziler arasında yer almayı başarmıştır. Dünyada ilk kez 2003 yılında seyircilerin beğenisine sunulan seri, ülkemizde 2005 yılında yayınlamaya başlanmıştır. CNBC-E izleyicileri bu diziyi hatırlayacaklardır. Şimdi bu yapımın ana karakterlerini tekrar hatırlayalım.

Aang

Meşhur son hava bükücü. 12 yaşında avatar olduğunu öğrendikten sonra büyüdüğü hava tapınağını terk eder. Kaçış yolunda, uçan bizonu Appa ile bir fırtınaya yakalanır ve 100 yıllık bir uykuya dalar. Uyandığında dünya ateş ulusunun tehdidi altındadır. Görevi gereği, dört elementi (ateş, hava, toprak, su) bükmeyi öğrenmeye çalışır ve ateş ulusu ile amansızca mücadele eder.

Katara

Aang ve Appa’yı yüz yıllık uykularından uyandıran, akıllı uslu hanım kızımız. Kendisi Güney Kutbunun su bükücülerinden olup, Sokka’nın kız kardeşidir. Boynunda büyük annesinin kolyesini taşımaktadır.

Sokka

Sokka’nın serinin başında tam bir ahmak olduğunu zannedebilirsiniz ancak sonraki bölümlerde pratik zekasıyla ve komikliğiyle sizi etkileyecek bir karakterdir. Prenses Yue ve Kyoshi savaşçılarından Suki’yi kendine aşık etmeyi başarmıştır ki hala nasıl olduğunu çözemedik.

Appa

Aang’ın sadık bizonu. Kahramanlarımızı her bölümde bir oraya bir buraya taşıyan bu akıllı bizon altı ayaklıdır ve uçabilmektedir. Kafasında Aang’inkine benzer ok işareti bulunmaktadır.

Momo

Sanırız proje aşamasında Aang’in hocası Üstat Gyatso’nun reenkarnasyonu olarak düşünülmüş fakat daha sonra sıradan bir uçan lemura dönüştürülmüştür. Bu arada diziyi takip edenler mutlaka görecektir, hayvanlar mutlaka iki hayvanın karışımı şeklindedir.

Prens Zukko

Babası Ateş Kralı Ozai ile yaptığı düelloda yenildikten sonra ülkeden kovulur. Prens Zukko’da hem evine geri dönmek hem de onurunu kurtarmak için Avatar’ı yakalayıp babasına getirme planları yapar.

Toph Beifong

Aslında toprak krallığının saygın ailelerinden birine mensup Toph, görme engeli nedeniyle toprağı hissederek ve duyarak bükebilmektedir. Serinin bir bölümünde metali de bükerek, toprak bükme olayına bambaşka bir boyut getirmiştir. Aang’e toprak bükmeyi öğreten ustasıdır.

Toph_Avatar

Avatar biraz uzun bir seri. Hal böyle olunca çok sayıda karakter mevcut. Prens Zuko’nun kardeşi Azula, Ateş Kralı Ozai, Batı Ejderi İroh, Komutan Zaoh, Suki… saymakla bitmez. Diziyi yeniden izlemek isteyenler Netflix’ten nemalanabilirler. Şimdiden herkese güzel seyirler.

Bir cevap yazın