Back To The Future – “Geleceğe Dönüş” Hakkında Bilinmesi Gerekenleri Buraya Yazdım!

Geleceğe Dönüş (Back To The Future) hakkında yerli ve yabacı bloglarda hakkında çok yazıldı, sosyal medya üzerinde onun hakkında nice videolar hazırlandı, devam filmleri gelecek dendi ve haliyle beklenti oluştu. Ünlü filmin adına festivaller düzenlendi, belgeseller çekildi, zaman yolculuğu denildiğinde akla gelen ilk film oldu. Sırf bu film yüzünden “2015 yılında uçan arabalar olacak mı?” sorusunu sorduk. Kendi kendine bağlanan ayakkabıları nereden buluruz diye düşündük, uçan kaykay çıkınca ilk ben alacağım diye birbirimizle iddialaştık. Hakkında çok konuştuk, tekrar tekrar izledik ve güzel zaman geçirdik. Evet konumuz Geleceğe Dönüş (Back To The Future).

Geleceğe Dönüş Film Künyesi

Filmler: Back To The Future -I (1985), Back To The Future -II (1989), Back To The Future -III (1990)

Yönetmen: Robert Zemeckis

Yazarlar: Bob Gale ve Robert Zemeckis

Oyuncular: Michael J Fox (Matry McFly), Christopher Lloyd (Dr Emmett L. Brown)

Detaylarıyla Geleceğe Dönüş

Gelece Dönüş (Back To The Future) diğer devam filmlerinden farklı olarak senaryo içerisinde birbiri içerisine girmiş karmaşık bir yapıya sahip. İkinci filmi seyrederken, birinci filmde izlediğiniz bir sahneyi de izleyebiliyorsunuz. Bu açıdan düşünüldüğünde gerçekten bambaşka bir film. Buraya Yazdım ekibi olarak Back To The Future hakkında bilinmesi gerekenleri ve ilginç noktaları sizler için hazırladık. Filmin fanlarının hoşuna gidebilecek bir yazı olduğuna eminiz. Yorum ve katkılarınızı her zaman bekliyoruz.

Delorean

Filmde kullanılan o güzel arabanın markası De Lorean (DMC-12). DMC (Delorean Motor Company) 1975 yılında John Delorean tarafından Detroit’te kurulmuş ancak 1982 yılında iflas etmiştir. Filmde kullanılan DMC-12 modeli Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanmış ve sadece 9000 adet üretilmiştir. 

Filmin Diğer Detayları

Filmin ana karakteri Marty McFly’ı canlandıran Michael J Fox yerine daha önce Eric Stoltz düşünülmüş hatta oyuncu ile 5 haftalık çekimler bile yapılmış. Stolz’un iyi bir aktör olmasına karşın komedi yeteneği beklenen düzeyde olmadığından daha sonra Michael J Fox ile değiştirilmiş.

 

Filmin sadece dikkatli izleyicilerinin farkedeceği bazı noktalara gelelim. Serinin ilk filminde ana karakterler Marty McFly ve Dr Emmett L Brown’un 1985 yılında buluştuğu alışveriş merkezinin adı Twin Pine’s Mall’dur. Marty 1955 yılında aynı arazide bulunan Peabody’nin çiftliğinin önünde bulunan iki çam ağacından birini devirir. 1985 yılına geri döndüğünde alışveriş merkezinin adı artık Lone Pine Mall olarak gözükmektedir.

 

1955 yılında Marty McFly sahnede Johnny B Good çalarken grubun vokalisti, kuzeni Chuck Berry’i aramaktadır. Gerçekte ünlü gitarist bu şarkıyı 1958 yılında ilk kez yayınlayacaktır.

 

Serinin ikinci filminde 2015 yılında 80’ler Cafesi adlı mekanda ateri oynayan çocuklardan biri Yüzüklerin Efendisi serisinde Frodo Baggins karakteri ile karşımıza çıkan Eliah Wood’dan başkası değildir.

 

İlk filmdeki Jennifer karakterini Claudia Wells,  2. ve 3. filmdeki Jennifer karakterini  Elisabeth Shue canlandırmıştır.  

 

Serinin üçüncü filminde Marty McFly, Buford Tennen (Mad Dog) tarafından vurulduğunda soba kapağından kendisine bir çelik yelek yaptığı görülmektedir. Bu sahne Clint Eastwood’un A Fistful of Dollars filmine yapılan bir göndermedir.

 

1985 yılında Mart McFly’ın odasında bir Huey Lewis And The News albümü olan Sports posteri bulunmaktadır. Yine aynı film içerisinde Marty McFly ve arkadaşlarının girdiği müzik seçmelerinde çaldığı şarkı bir Huey Lewis And The News şarkısıdır (Power Of Love). Bu arada Marty Mcfly ve grubu, Huey Lewis tarafından canlandırılan bir öğretmen tarafından çok gürültülü bulunduğu için elenir.

 

Hikayenin geçtiği Hill Valley kasabası bu film için oluşturulmuştur ve The Offspring grubunun ünlü Why Don’t You Get a Job şarkısının klibi burada çekilmiştir. 

 

Gelecekle ilgili yapılan tahminlerin ne yazık ki tuttuğunu söyleyemeyiz. Plazma televizyon, hologram ve vr gözlük gibi icatların öngörülmüş ok ancak uçan araba ve kaykaylar ne yazık ki yok. Bu arada mobil telefonları filmde görememekteyiz.

 

Serinin ilk filminde Dr Emmett L Brown plütonyumu bomba yapma karşılığında Libyalılardan almıştır. Libyalı teröristlerin kullandığı araç Volkswagen’dir. Çılgın bilim adamımızın ilk filmde gördüğümüz beyaz kamyonu ise GMC’dir. Bu durumun almanlara yapılan bir gönderme olup olmadığı konuşulmuştur. 

 

İlk filmin sonunda George McFly, eşiyle tanışma hikayesinden esinlenerek bir bilim-kurgu kitabı yaztır. Kitabın kapağında yer alan uzaylı kostümü giymiş karakter, 1955 yılında gece babasının yanına radyasyon kostümüyle gelip ona walkman dinleten Marty’den başkası değildir. Resimde uzaylının belinde duran walkman de görülebilmektedir.

 

Bu arada serinin ikinci ve üçüncü filmlerinde Red Hot Chili Peppers grubunun bas gitaristi Flea de yer almaktadır. 

Bir Fotoğraf Projesi

Back To The Future aynı zamanda fotoğrafçı Irina Werning ‘in aslında hepimizin bildiği projesinin adı. Facebook’ta, Instagram’da, Onedio’da, Listelist’te, Hürriyet’te, Milliyet’te veya başka bir online platformda mutlaka görmüşsünüzdür. İnsanların aynı kıyafetler içerisinde ve aynı mekanlarda çekilmiş eski ve yeni fotoğraflarını bir araya getirdiği mükemmel proje. Mutlaka inceleyin.

Yorum, öneri ve katkılarınızı bekliyoruz 🙂

Bir cevap yazın