Breaking Bad

Konumuz Breaking Bad. Walter White’ın, kimya öğretmenliğinden uyuşturucu baronluğuna (sanırım en iyi tabir “bad ass motherfucker” olacak) uzanan hikayesinin konu edindiği, bizleri ekrana kilitleyen, birçoğumuzu “sen daha seyretmedin mi?” sorusuna maruz bırakan o meşhur dizi hakkında zaten kısa bir yazı yazmamak olmazdı.

“Daha yeni mi seyrettin?” diyenleri duyar gibiyim. Evet, Breaking Bad’i yeni seyrettim; ama ne seyretmek… 10 günde 5 sezon, dile kolay…

ÖNEMLİ NOT

Bu yazı, seyretmeyenler için spoiler, seyredenler içinse bir hatırlatma niteliğindedir. Senin ne dediğin beni alakadar etmez, ben IMDB’ye bakarım diyenler için buyrun. Breaking Bad

 • Konu bir dizi ve film olduğunda, birçoğumuz için izlenebilirlik ölçütünü belirleyen IMDB puanıdır. 9,5 puan alan Breaking Bad, epik bir skor elde etmiş diyebiliriz.
 • Dizinin yaratıcısı, Amerikalı yönetmen ve yapımcı Vince Gilligan. Bu arada Gillian, 1993-2002 yılları arasında yayınlanan The X-Files dizisinin de yapımcısı ve senaristiymiş “The Thrut Is Out There” mottosuyla da bilinen bu diziyi birçoğumuz biliyoruz sanırım.
 • Dizi, 2008 ve 2013 yılları arasında yayınlanmış 5 sezon ve 62 bölümden oluşuyor. 5 yıllık emeği 10 gün içerisinde seyretmiş olmak insana kendini gerip hissettiriyor tabi. 62 bölüm demişken, periyodik cetvelin 62. elementi olan samaryum (Sm) akciğer kanseri tedavisinde kullanılan bir kimyasalmış.
 • Walter White, nam-ı diğer Heinsenberg’e hayat veren Bryan Cranston’ı, Malcom In The Middle’dan tanıyorsunuz. 2015 yılında Trumbo filmindeki performansıyla da Oscar alan aktör, Golden Globe, Emmy, Bafta ve benzer ödülleri 51 kez kucaklamış.
 • Dizide, akciğer kanserine yakalanan kimya öğretmeni Walter White, öldükten sonra ailesinin zor durumda kalmaması için kısa yoldan para yapmanın bir yolunu aramaktadır. Eski bir öğrencisi olan Jessy Pinkman ile uyuşturucu işine bu yüzden girer ve pısırık bir aile babasından uyuşturucu baronluğuna kadar yükselir. Ne kadar etik olduğunu tartışır mısınız veya baba yüreği der geçer misiniz bilmiyorum ancak Walter White’ın uyuşturucu işini ne denli önemsediğini, metanfetamin pişirirken (pişiren kişiye “cook” deniyor) adeta kendini bulduğunu diziyi izleyenler çok net görecektir.
 • RJ Mitte tarafından canlandırılan Flynn White, babasının kanser tedavisi için yardım toplayabilmek adına bir web sitesi oluşturur. Gerçek bir web sitesi olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Merak edenler için linki de paylaşıyorum. http://www.savewalterwhite.com/ Bu arada RJ Mitte, beyin hasarı geçirmiş engelli bir karakteri canlandırıyor ve bu durum ne yazık ki gerçekte de böyle. Genç aktör, Cerebral Palsy hastası.
 • Dizinin dikkatli seyircileri mutlaka fark etmiştir diye düşünüyorum. 5. Sezon, 14. Bölümde Walter White para dolu varili itmeye çalışırken, kadraja yerde duran bir pantolon girer. O pantolon, Walter’ın 1. sezon ilk bölümde kaybettiği pantolondur.
 • Adınızı Breaking Bad karakterleri ile yazabileceğiniz bir web sitesi de mevcut. http://www.elementfinder.info/ Adımı potasyum(K), oksijen(O), radyum (RA), itriyum(Y) elementleri ile yazabiliyormuşum. Bence siz de bir deneyin.
 • Walter White’ın kullandığı arabayı hatırlarsınız; 2004 Pontiac Aztek. (Dizide bu araçtan üç adet kullanılmış.) Peki, neden bu araba? İnternette dolanan söylence, Meksika’ya bir gönderme olduğu yönünde. Meksika (yani Aztekler), zamanında New Mexico topraklarına da sahipmiş.
 • Karakterleri özleyenler için bazı minisode’lar mevcutmuş. Minisode nedir diyenler? Kasvetli dizi ortamından azade kısa videolarmış. İzlemek isteyenler için linki paylaşıyorum. https://www.youtube.com/playlist?list=PLB586C38D0955C980
 • Meksika kartellerini dizide hepimiz duyduk. Cehennemden çıkan çılgın Türkler bizi Ivan Pavlov köpeği misali koşullandırmış bu konuda. Tabi burada bahsedilen rapçi biraderler değil, Meksikalı uyuşturucu baronları.
 • Charles Baker tarafından canlandırılan Skinny Pete’in, beşinci sezon üçüncü bölümde piyano çaldığı bir sahne var. İlk izlediğimde pek imkân vermemiştim ama adam ciddi ciddi çalmış.

Mutlaka ve mutlaka izlenmesi gereken bir yapım, kaçırmayın derim. Müzikleri beni çok sarmadı diyebilirim bu arada. Playlist aşağıda, kararınızı siz verin.

Bir cevap yazın