Dizilerin Vefakâr Anne Karakterleri

Sene 1973. Aram Gülyüz yönetmen koltuğunda… Hamdi Değirmencioğlu senaryosunu yazmış, başrollerini birçok eski Türk filminde çocuk yıldız olarak gördüğümüz Zeynep Değirmencioğlu’nun ve Yılan Hikayesi’nden hatırladığınız Ayten Gökçer’in paylaştığı Anneler Günü filmi çekiliyor. Sanırım bu film yayınlandığından bu yana, Anneler Günü daha bir güzel. Bir “anne ve kız” hikayesinin bizim dilimizden anlatıldığı, buram buram 70’ler kokan, biraz absürt, biraz hüzünlü Yeşilçam yapımı. Bakalım bu sene hangi kanalda yayınlanacak?

Sevilen Dizilerin Anne Karakterleri

Mayıs ayının tartışmasız en güzel günlerinden bir tabi ki Anneler Günü. Bu sene 13 Mayıs tarihinde kutlayacağımız bu özel gün için dizilerin önemli anne karakterlerini Buraya Yazdım ekibi sizler için bir araya getirdi. Bakalım bizleri en çok etkileyen anne karakterler kimlermiş?

Winona Ryder – Stranger Things

Winona Ryder’ı Beetlejuice (1988) filmindeki, evin genç kızı Lydia karakteriyle gördük. Tabi aradan  30 koca yıl geçti. Ünlü oyuncuyu bu sefer bir anne rolünde izledik. Dizide Joyce Byers karakterinde gördüğümüz Winona Ryder, oğlu Will’i kurtarmak için amansız bir mücadeleye giriyor ve vefakâr anne karakterler listemizde kendine bir yer ediniyor.

Marjorie “Marge” Simpson – The Simpsons

Marge’ın evlenmeden önceki soyadının Bouvier olduğunu kimse bilmez. Tabi 1987 yılında ilk kez televizyona çıktığından bu yana biz onu Marge Simpson olarak tanıdık. Simpson ailesinin çimentosu, biraz romantik, biraz realist bu annenin Bart, Lisa ve Maggie üzerindeki hakkı da ödenmez. Anneler günün kutlu olsun Marge!

Emilia Clark – Game Of Thrones

O bildiğiniz annelerden değil. Onun yavruları biraz daha farklı. Bir değil, iki değil, tam üç tane ejderhanın annesi Daenerys Targaryen’i vefakâr anneler listemize almasak olmazdı.

Polly – Peaky Blinders

Aunt Polly, namı diğer Polly hala kendi çocukları zorla elinden alınmış olmasına rağmen Shelby ailesine adeta annelik yapmış bir karakter. Bu arada 2. sezonda oğlu ile kavuşuyor. Hatta, hapse düşen oğlunu kurtarmak için resmen kendini feda ediyor desek yeridir. Bizim için cefakar ve vefakar bir annesin Polly ve listemizdesin.

Lily Aldrin  – How I Met Your Mother

Buffy the Vampire Slayer ile CNBC E ekranlarında kendisini ilk kez görmüştük. Ünlü oyuncu Alyson Hannigan’ı uzun bir süre How I Met Your Mother ‘da izleme şansına sahip olduk. Çılgın ve şirin bir karaktere, biraz da annelik ekledi ve vefakâr anneler listemizde kendine bir yer edindi.

Beverly Goldberg – The Goldbergs

Çocuklarını kimi zaman sert bir şekilde disipline eden ve her anne gibi ne olursa olsun karşılıksız seven Beverly Goldberg listemizin olmazsa olmazlarından. Wendi McLendon-Covey tarafından canlandırılan karakter, dizinin konsepti gereği seksenlerin komik saçlarına ve vatkalarına sahip. Görenler mutlaka hatırlayacaktır.

Sheila Broflovski /Liane Cartman – Southpark

Ünlü animasyon dizi Southpark’ın ünlü annelerine listede yer vermeden edemeyeceğiz. Eric Cartman’ın annesi Liane ve Kyle Broflovski’nin annesi Sheila standart anne karakterlerinden biraz daha farklı. Bu arada dizinin ünlü şarkısı “Kyle’s Mom is a Bitch” Sheila Broflovski için yapılmış.

Roseanne Conner – Roseanne

Bizlerin 1989 yapımı, başrollerini Meryl Streep ile paylaştığı She-Devil filminden tanıdığımız Roseanne Barr dizide Roseanne Conner karakterini canlandırıyor. Orta sınıf bir ailenin vefakâr annesi olan Roseanne Conner tabi ki listemize girmeye hak kazanıyor.

Martha Kent – Smallville

Annette O’Toole tarafından canlandırılan Martha Kent, evlatların en süperinin, Supermen’in annesi. “Yavrumu kesseler acımaz, uçar kaçar evine döner” demeyen karakter ana yüreğinin dizilerdeki en net örneği.

ADİLE NAŞİT

Anne dendiğinde ve konu biz Türkler olunca aslında listenin en önemli ismi belli. O hepimizin annesi. Adı büyük harflerle yazılması gereken çok önemli bir tiyatrocu. ADİLE NAŞİT. Bir dönemin “Uykudan Önce” programında adını söylenmesini sabırsızlıkla beklediği, yerli anne karakterini dillere destan bir şekilde canlandıran unutulmaz sanatçı. Sen listemizin birtanesisin, seni çok seviyoruz ve saygıyla anıyoruz.

Bir cevap yazın