Dolar Üzerindeki Adamlar – Kim Bunlar?

Amerikan Dolar’ının ateşi sönmüşe benzemiyor. Merkez Bankası’nın müdahalesi, faiz artırımı ve diğer ekonomik tedbirler kurdaki yükselişe son veremedi ne yazık ki. Özetle Dolar almış başını gidiyor. Bir daha ne zaman görürüz bilemediğimizden Buraya Yazdım ekibi olarak sizler için ABD Dolar’ına yakından bir bakmak ve üzerindeki resimlerin kimlere ait olduğu ile ilgili bir yazı hazırlamak istedik. Şimdiden keyifli okumalar.

1 Dolar – George Washington

Kendisini düğünlerde havada uçuşurken çok gördük aslında. Alkolün etkisiyle kendini kaybedercesine dans eden eniştenin bir çılgınlık yapıp cebindeki dolarları havaya atması, 1 doların ilk önce hızlı bir şekilde yükselmesi ve ince ince, döne döne, edalı bir genç kız gibi kıvrıla kıvrıla yere inişi, tam yere düşmek üzereyken ve yakalamak için üstüne atlamaya karar verdiğiniz anda garson ile bakışmanız … Sanırım bunları hatırladınız. İşte bu ana şahitlik eden bir başkası daha var. Amerika Birleşik Devleri’nin ilk başkanı George Washington

1-dolar_george-washington-buraya-yazdim
1 ABD Doları – George Washington

2 Dolar – Thomas Jefferson

Kendisini George Washington kadar fazla görmedik ancak ismini bildiğinize eminim. Kendisi Amerika Birleşik Devletleri’nin 3. Başkanı Thomas Jefferson. 4 Temmuz 1776 yılında ilan edilen Bağımsızlık Bildirgesi’ni kaleme almış ünlü siyasetçi ve avukat.

2 ABD Doları – Thomas Jefferson

 

 

 

 

5 Dolar – Abraham Lincoln

ABD başkanları içerisinde en bilinen isimlerden olan Abraham Lincoln, köleliği kaldırması ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmiştir.   Kendisini 5 dolarlık banknotların yanı sıra, 1 sentlik madeni paraların üzerinde de görebilirsiniz.

5 Dolar – Abraham Lincoln

10 Dolar – Alexander Hamilton

Şimdi kim bu Alexander Hamilton diye soranları duyar gibiyim. Buraya Yazdım ekibi sizler için bu ismi Google’da araştırdık. Kendisi Amerika Birleşik Devletleri tarihinin ilk Hazine Bakanı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin mali sisteminin kurucusuymuş.

10 Dolar – Alexander Hamilton

20 Dolar – Harriet Tubman

2016 yılında yapılan bir değişik öncesinde banknotların üzerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin yedinci başkanı Andrew Jackson portresi yer alıyordu. Ancak yapılan değişiklik kölelikle mücadelenin öne çıkan ismi Harriet Tubman banknotların üzerinde yer almaya başladı. BU güncelleme sayesinde Kızılderili tehcirine ne olan Jackson’un resmi de tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş oldu.

20 Dolar – Harriet Tubman

50 Dolar – Ulysses S. Grant

Bir söylenceye göre Amerika Birleşik Devletleri’nin 18. başkanı Ulysses S. Grant, literatüre önemli bir kelime kazandırmıştır. Bu kelime siyasilerin ağızlarından düşürmediği “lobicilik” kelimesidir. Ofis ortamından ziyadesiyle sıkılan Grant, vaktinin büyük kısmını bir otelin lobisinde viski ve puro içerek geçirirmiş. Grant’in otelin lobisinde vakit geçirdiğini öğrenenler bu durumu avantaja çevirmeyi bilmiş tabi ki. Birçok vatandaş istek ve taleplerini direk başkana iletme şansına sahip olmuş. Şimdi anladınız mı neden lobicilik dendiğini? 🙂

50 Dolar – Ulysses S. Grant

100 Dolar – Benjamin Franklin

Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucu babaları arasında yer alan Benjamin Franklin, çok yönlü bir insan olmasıyla ön plana çıkıyor. Yayımcı, yazar, kaşif, bilim adamı, diplomat ve siyasetçi şapkalarını başarıyla taşıyan Franklin’in fırtınalı bir havada uçurtma uçurduğu doğrudur.

100 Dolar – Benjamin Franklin

Bir cevap yazın