Eski İstanbul – Bir Zaman Makinamız Olsaydı

Eski İstanbul - Buraya Yazdım

Eski İstanbul … Filmlere, dizilere, kitaplara konu olan bu güzel şehri belki de hiç görmediğiniz bir halde görmeye hazır mısınız? Nerede o eski İstanbul diyenleri, aile büyüklerinden Eski İstanbul’u dinleyenleri, İstanbul’un yerlilerini buraya alalım. Buraya Yazdım ekibi sizler için bir video listesi hazırladı.

İstanbul – 1989

BBC’de yayınlanan Rough Guide’ın 1989 tarihli İstanbul’u konu eden programı bizleri seksenlere götürüyor. Programın konu edindiği yerler ve konukları da bir hayli ilginç. Zeynep Tunuslu, dönemin sosyetik mekanı Şamdan, Bedri Baykam ve sanatı, Gırgır dergisi, Yere Batan Sarnıcı, Çiçek Pasajı…

İstanbul – 1975

BBC’nin yayınladığı Blue Peter programının 1975 yılında yayınladığı program tam da eski İstanbul meraklıları için. Galata Kulesi manzarasıyla başlayan programda Boğaz Köprüsü, Eyüp Sultan Cami gibi tarihi mekanlar görülebilir. Bu arada programın ikinci kısmını seyretmeyi de unutmayın.

İstanbul – 1971

Şimdi biraz daha eskilere gidelim. 1971 yılında Orient Express’le (Doğu Ekspresi) ilgili hazırlanan belgeselin İstanbul’la ilgili bölümü… Tren yolları, Sarayburnu, Sirkeci, Sultan Ahmet Cami, Topkapı Sarayı… Gökdelensiz, sokakların eski evlerle süslendiği ve yolların boş olduğu yıllar.

İstanbul – 1967

Boğaz, balıkçılar, eski İstanbul sokakları ve dahası

İstanbul – 1963

1964 yılında vizyona giren TOPKAPI isimli Amerikan yapımının, 1963 yazı İstanbul’da ve Edirne’de 35mm formatta çekilen görüntülerinden bir seçkiyi isleyelim. Tabi konu Edirne olunca pehlivanları da görebilirsiniz.

İstanbul – 1961

Biraz daha eskilere gidiyoruz. Sene 1961… Bu arada Sultan Ahmet Cami ve içerisinde yer alan Victoria dönemine ait saat hala duruyor mu?

İstanbul – 1958

BBC’nin yayınladığı “Hellenic Cruise” (Helen Seyri) isimli program bizleri daha da eskilere götürüyor.

İstanbul – 1930

“Turks still smoke the old way” filminden bazı İstanbul sahneleri. Bu arada İstanbul görüntüleri  filmin ikinci dakikasından itibaren başlıyor.

İstanbul – 1923

Avusturya Ulusal Film Arşivi’nin 1923 ve sonrasına ait İstanbul görüntüleri.

İstanbul – 19. Yüzyıl

Dönemin ünlü fotoğrafçısı Guillaume Berggren tarafından çekilen İstanbul fotoğrafları.

Bir cevap yazın