O Bir Efsane – Friends

Son bölümünün üzerinden 14 yıl geçse de kalplerimizde tahtını koruyan dizi: Friends

22 Eylül 1994’te ilk bölümü yayınlandığında acaba onlar da 10 yıl sürecek bir efsaneye adım attıklarının farkında mıydı? 70 ödül ve 211 adaylıktan sonra, 2004 yılında 10. Sezonuyla yayın hayatına veda eden Friends’i hala izlemeyenlere sesleniyoruz; şimdi elinizdeki mouse’u yavaşça bırakın ve hemen ilk sezon ilk bölümle Friends’i izlemeye başlayın!

Dizide neler oluyor?

Manhattan’da geçen hikayede 6 yakın arkadaşın hayatlarına şahitlik ediyoruz. Aslında önceleri sadece Monica, Phoebe, Joe, Chandler ve Ross var. Ama dizinin ilk bölümüne denk gelen bir günde, zengin bir aileden gelen Rachel, ailesinin uygun bulduğu zengin damat adayıyla evlenmekten vazgeçip  düğününden kaçıyor ve kaderini bu 5 arkadaşın yoldaşlığında yaşamaya karar veriyor.

Mükemmel aşkı izlediğimiz romantik filmlerde çok az insanın başına gelebilecek destansı çiftleri (itiraf edelim özellikle biz kızlar biraz bayıla bayıla) izlediğimiz gibi, bu Friends’de de aslında iyi günde, kötü günde birbirine kenetlenen mükemmel bir arkadaşlığa tanıklık etme, dostluğun güven veren sıcaklığını hissetme fırsatı buluyoruz. 

Hepsi nev-i şahsına münhasır karakterlere sahip bu arkadaş grubu, sürekli iyi günler geçirmiyor ama en kötü zamanlarında bile izleyiciyi güldürmeyi başarıyor.

Kim kimdir?

Rachel: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, zengin bir aileden gelen kızımız, kendisi için uygun bulunan zengin damadı aslında sevmediğini fark ederek, yeni bir hayata yelken açıyor. Babasının masraflarını karşılamayı bırakmasıyla, Monica’nın yanına taşınan ve garsonluk yapmaya başlayan Rachel maalesef berbat bir garson.. Ama yine de hatrı sayılır bir süre bu yakın arkadaşların sürekli toplandığı, dizinin büyük bir kısmının geçtiği Central Perk isimli cafede çalışmaya devam ediyor.

Monica: Rachel ile arkadaşlıkları liseye dayanan Monica, lise dönemlerinde oldukça kiloluyken dizide taş gibi bir hatun olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca mesleğinde de çok iyi; çok iyi bir aşçı. Aşırı titiz ve düzenli olmak, biraz fazla kontrolcü davranmak gibi ufak kusurları da yok değil. Ama arkadaşları gibi, biz de onu böyle seviyoruz.

Phoebe: Friends’deki en garip karakter olan Phoebe, adeta saflığın vücut bulmuş hali. Yanlış anladığı konuşmalara verdiği alakasız cevaplar, ürettiği tuhaf kelimeler, yazdığı enteresan şarkılar ve daha birçok özelliği onu çok sevmenizi ve ona çok gülmenizi sağlayacak. Geçmişte annesi intihar eden Phoebe’nin belki de garipliğinin en önemli nedenlerinden biri bu..

Joe: Dizideki en garip 2. karakter diyebiliriz. Neredeyse Phoebe kadar saf demek de yanlış olmaz sanırım. ‘How you doin’?’ repliği aklınıza kazınacak bu karakter, bir yandan büyük oyuncu olmaya çalışırken bir yandan da dizinin en çapkınıdır. Kızlar kadar yemek yemeyi çok seven ve neredeyse yiyemeyeceği hiçbir şey olmayan Joey, birçok olayı ya geç anlar ya da yanlış anlar. (Friends’i izler ve Joey’i çok severseniz, ‘Joey’ isimli diziyle de kendisini izlemeye devam edebilirsiniz.)

Ross: Çok sevdiği karısının eşcinsel olduğunu öğrenen ve tam bir romantik olan Ross yıkılır. Üstelik karısı yalnızca eşcinsel değildir, bir de çocuğuna hamiledir! Karısının kız arkadaşı ve bebeği arasında kalan Ross’un bu durumu sizi çok güldürecek. Bir yandan da büyük lise aşkı Rachel’ın hayatlarına girmesi acaba büyük bir aşkı tetikleyecek mi? Ross ile ilgili kısmı, diziyi izlemeyenlere daha fazla spoiler vermeden bu soruyla noktalıyoruz.

Chandler: Masabaşı bir işe sahip olan tek kişi olan Chandler, aslında sanki işi için çok da uygun değildir. Tam bir hazır cevap olan karakter, dizinin en komiklerinden.. Sigara bağımlılığı, zaman zaman hiç sigara içmeyenleri bile özendirecek cinste olabilir. Diziyi hiç izlememişler için şu uyarıyı yapmayı da bir görev biliriz: Chandler’ın kız arkadaşlarından Janice’in gülüşü aklınıza biraz fazla kazınabilir, zaman zaman kabuslarınıza girebilir. Ve üzgünüz sadece gülüşle de bitmeyecek, diziden sonra kulaklarınıza tiz ve tuhaf bir sesin ‘Oh My God!’ dediği bir çınlama da yerleşebilir.

Bir puzzle’ın eşsiz parçaları gibi, birbirlerine kenetlenen, birlikte gülen, birlikte ağlayan bu arkadaşların komik hallerini izlemek, her şeyin çıkar ilişkisine dönmeye başladığı, biraz kirlendiği günümüzden uzaklaşmanızı; gerçek dostluğu, gerçek sevgiyi yanı başınızda hissetmenizi sağlayacak. Bu nedenledir ki Friends, son bölümünün yayınlanmasının üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen dudağınızın kenarına bir tebessüm ve kalbinizin en derinine bir sıcaklık bırakmayı hala başarabiliyor.

Bir cevap yazın