Game of Thrones Beklerken

Önemli Not: Spoiler İçerir!

Game of Thrones hayatımıza girmeden çok çok uzun zaman önce dizi izlemeye başladık. Yetmişlerde ve seksenlerde Dallas, Bonanza, Charlie’nin Melekleri (Charlie’s Angels), Aşk Gemisi (Love Boat), Altın Kızlar (Golden Girls), Baretta Baretta, Beyaz Gölge (The White Shadow), Charles iş Başında (Charles In Charge), Cosby Ailesi (The Cosby Show), Evli ve Çocuklu (Married… With Children), Görevimiz Tehlike (Mission: Impossible) gibi kült dizilerle başlayan dizi sevdamız 80’li ve 90’lı yıllarda pembe dizilerle devam etti. Yalan Rüzgarı (Young and Restless), Hayat Ağacı (Generations), Cesur ve Güzel gibi birçok dizi ülkemizde en çok seyredilen diziler arasında yer aldı. Bu arada yerli yapımcılar da boş durmadı. Kaynanalar, Perihan Abla, Uzaylı Zekiye, Mahallenin Muhtarları, Süper Baba, Bizimkiler, Ferhunde Hanımlar, Asmalı Konak, İkinci Bahar ve adını şu an hatırlayamadığım pek çok dizi yayınlandı ve hala da yayınlanmaya devam ediyor.

Son birkaç yıldır yabancı dizilere olan ilgi yeniden artmış görünüyor. Netflix’in hayatımıza hızlı girişi bizleri adeta bir dizi sevdalısı haline getirdi. Arkadaş ortamlarında (kimilerimiz spoiler vermemeye dikkat ederek) izlediğimiz online dizilerden bahseder olduk. Sosyal medyada izlediğimiz dizileri paylaştık. Bilgisayarlarımıza, telefonlarımıza virüs bulaştırma pahasına, ücretsiz online dizi izleme sitelerinde gezinerek bölüm tamamladık. Diziler sayesinde ünlenen ve büyük hayran kitleleri edinen oyuncuları takip eder olduk. “Bir sonraki bölümde acaba neler olacak” diye merak edip, bölümleri arka arkaya seyreder olduk. Çekimi ve yayınlanması yıllar alan dizileri birkaç gün içerisinde bitirdik. Blu TV ve Puhu TV sayesinde, TV ‘de belirli zamanlarda yayınlanan dizileri istediğimiz zaman seyretme imkanı bulduk. Herkes neredeyse dizi eleştirmeni haline geldi. Özetle dizi dünyası çok renkli bir hale geldi ve daha da renklenecek gibi gözüküyor.

Game Of Thrones

En iyi yabancı diziler sıralamasında tüm zamanlar ilk 3’te yer alması sürpriz olmayacak olan Game of Thrones’a geldiğimizde ise; bölümleri arka arkaya tüketmeye alışmış olmanın getirdiği kolaylık bizi bir noktada bitirdi. Birçoğumuz, sevdiği dizi veya dizilerin bir sonraki sezonunu bekler hale geldi. Kış geliyor, ha geldi ha gelecek derken Game Of Thrones’un yeni sezonunu sabırsızlıkla bekleyenler kervanına katıldık. Emilia Clark’ın canlandırdığı Daenerys Targaryen karakteri sanırım kendinden en çok bahsettireni oldu. Düştüğü zor durumlarda ya soyundu ya bir yerleri yaktı ya da upuzun unvanını arka arkaya sıraladı. Neydi bu küçük kadının tam ünvanı diyenler için hatırlatma yapalım:

 “Daenerys of the House Targaryen, the First of Her Name, The Unburnt, Queen of the Andals, the Rhoynar and the First Men, Queen of Meereen, Khaleesi of the Great Grass Sea, Protector of the Realm, Lady Regnant of the Seven Kingdoms, Breaker of Chains and Mother of Dragons”.

Dizinin yayınlanan son bölümlerinde minik yavrucağı Viserion’u Night King’e kaptırarak bizi şoke eden Daenerys, öz yeğeninden hamile kalarak bizi bir şoka daha soktu.

Game Of Thrones Haneleri

Konu Game Of Thrones olunca tabi sadece Targaryen’lerden bahsetmek olmaz. Diziyi izleyenler diğer ailelerin isimlerini de hatırlayacaktır. Tüm ailelerin isimlerini ve flamalarını  hatırlayalım.

Sadece Game of Thrones fanatiklerinin bildiği bir konu da ailelerin kendilerine has fiziksel özelliklerinin olduğudur. Peki, neydi bu özellikler?

Baratheon – Siyah saç, mavi göz ve köşeli çene yapısı

Bolton – Siyah saçlı ve “hayalet gri” gözler

Lannister – Kıvırcık veya dalgalı “altın” saçları ve yeşil gözler

Martell – Koyu saç ve koyu renk gözler

Stark – Siyah saç ve gri gözler

Targaryen – Soluk bir cilt, altın ve / veya gümüş tonlarının sarı saçlar

Tully -Kumral saç ve mavi gözler

Diziyi izlemiş olanların bildiği, izleyecek olanların görüp inceden şoka gireceği bazı noktalara değinmeden olmaz.

  • Dizi içerisinde bir karaktere çok ısınmayın, George R. R. Martin bir sonraki bölümde onu öldürebilir. Kimin hayatta kalacağını kestirebilmek zor olabiliyor.
  • Daenerys Targaryen’in yerinde olsam ejderhalarla direk mevzuya dalarım demeyin, Night King’in şakası yok, alıverir hayvanı. Son bölümde gördük.
  • Konu taht savaşları olunca gücü paylaşmamak adına aile arası ilişkiler tahmininizden daha sıkı fıkı olabiliyor. Birbirini normalden daha çok seven Lannister kardeşler, hala-yeğen romantizmi sizi şok edebilir.
  • Kendi kızlarıyla yatan Craster karakteri midenizi bulandırabilir.
  • Diziyi izlerken çok kez “Piç” kelimesine de şahit olacaksınız. Şaşırmayın, piç diye ezmeyin. Gün gelir önemli bir ailenin üyesi çıkabilir. Kit Harington’ın canlandırdığı Jon Snow karakteri bizi son bölümlerde yeterince şaşırtmıştı.
  • Dizi içerisinde bu kadar ölüm olunca sadece ölenleri değil, katilleri de merak ediyorsunuz. “Tell Cersei. I Want Her to Know It Was Me” diyen Lady Olenna Tyrell hepimizi uzun bir zaman merak ettirmişti.

Neyse, Game Of Thrones’u beklerken buraya yazdım. Bakalım yeni sezon neler getirecek, sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bir cevap yazın