İstanbul’da Hafta Sonu Kaçamakları

Havalar Isınıyor

İlkbahar ibreyi yavaş yavaş yaz mevsimine doğru döndürürken havalar ısınmaya, evde oturan ve canı sıkılan Buraya Yazdım okurları yavaş yavaş sokaklara dökülmeye başlıyor. Şimdi İstanbul’un en güzel zamanı. Sokaklara çıkmayıp da ne yapacaksınız? Ama plan ne?

Sokağa çıkmak kolay ancak iyi bir planla beraber sokağa çıkmak o kadar kolay değildir. Plansız yapılan gezelim gelelim aktiviteleri, arkadaş ortamları ile birleşince köhne bir kafenin rahatsız taburesinde veya alışveriş merkezlerinin fast food zincirlerinde son buluyor ne yazık ki. Buraya Yazdım ekibi olarak sizleri bu dertten kurtarmak için ufak bir İstanbul hafta sonu kaçamağı listesi hazırladık. Anlatması bizden, denemesi sizden.

İstanbul’da Barbekü-Mangal

İstanbul’da Mangal ve Barbekü

Her Türk vatandaşının içinde bir mangalcı yatar. Kiminde fazla kiminde az. Kimi barbekü der kimi mangal. Ancak sonuç aynıdır. Havalar güzelleşince İstanbul şehrinin kokusuna inceden bir pişmiş et esansı yayılıverir. Bahar ayı ile beraber gevşeyen gönül yayları, kendini bir anda mangalı ince ince yelleyen dostların arasında bulur kendini. Yeşilliğin ortasında, huzur ve keyifle el ele mangal keyfi yapmak isteyen İstanbul sevdalılarının adresi genelde aynıdır. Polonezköy ve Belgrad Ormanı. Şimdi gözlerimizi kapatalım ve ızgaranın üstünde cızırdayan sucuk, bir parka biftek, domates ve biberleri düşünelim.

Açık Havada Kitap Keyfi

İstanbul’da Kitap Keyfi

Havalar güzel, ortam mis gibi ne yapacağım ben kitabı demeyin. Beyler özellikle size söylüyorum, kitap okuyan çekiciliği bir gerçek. Tabi açık havada kitap okumadan önce mutlaka 6 ay kadar spor yapıp, kaslı kollarınızla kitabı tuttuğunuz zaman.
Güneşin pırıl pırıl parladığı bu güzel ilk bahar aylarında kitap keyfi için en güzel yer sanırım Caddebostan sahil. Giderken termosunuzu, piknik örtünüzü ve kitabınızı almayı unutmayın. Kitap demişken D&R’dan en çok satanlara da bakmayı unutmayın.

İstanbullu Sinema Severler

İstanbul’da Sinema Keyfi

Havalar ısınıyor dedik ancak güneşin öğle saatlerinde yaptığı dik açı ile birlikte inceden bayma yaptığını ve bizi sıcaktan bunalttığını söylemedik. Bu sıcaklarda ne olursa olsun eve dönmek istemeyen ve vaktini ziyadesiyle değerlendirmek isteyen Buraya Yazdım okurlarına sıkı bir tavsiyemiz var. Sinemadan vazgeçmeyin. En sevdiğiniz fast food zincirinde favori hamburgerinizi tüketin ve filminizi seyredin. Sıcaktan bunalanlar için söylüyorum, klimadan vazgeçmeyin. Vizyon filmlerini merak edenleri buraya alalım.

Hafta Sonu Kaçamağı

İstanbul’dan Kaçanlar Buralara Gidiyor

İstanbul kimimiz için hayat, kimimiz için de stres demek. Şehrin keşmekeşinden ve trafiğinden sıkılan beyaz yakalı hafta sonlarında İstanbul’dan uzaklaşmayı tercih ediyor. Şehir merkezinden kaçmak için birkaç saatlik yolu göze alan İstanbullular için Şile, Ağva, Büyük Ada, Çatalca, İznik, Sapanca, Kefken gözde kaçamak yerleri. Haydi Buraya Yazdım okurları, Cuma akşamı ofis çıkışı arabalara atlayın ve kaçın!

İstanbul’da Tarihi Yarımada

Tarihi Yarım Ada

İstanbul sadece ülkemizin değil aynı zamanda tarihin başkenti de. Zamanında doğudan batıya uzanan ticaret yollarının kesiştiği yer olması nedeniyle, tarihi zenginliği diğer uyarlıklarla zenginleşmiş kozmopolit bir şehir. Evlerinde canı sıkılan tarih ve arkeoloji meraklısı Buraya Yazdım okurları için de mükemmel bir açık hava müzesi aynı zamanda. Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii gibi yapı ve müzeleri gezebilir, Haliç, Fener ve Balat gibi sokakları tarih kokan semtlerdeki asırlık kilise, cami ve ev gibi yapıları görebilirsiniz. Haydi herkes tarihi yarımadaya.

Pazar Kahvaltısı

Pazar Kahvaltısı

Hafta sonunun olmazsa olmazı, sucuk ve yumurtanın, bal ile kaymağın, zeytin ve peynirin en güzel şekilde bir araya geldiği Pazar kahvaltısı olmadan yapamam diyenler! Bahar aylarının serin sabahlarında taze ve demli bir çayla yapılan kahvaltıyı kaçırmak istemezsiniz değil mi? Tarihi Rumeli Hisarının dibindeki boğaza nazır kahvaltıcıların tadını çıkartıp, buram buram deniz kokan bir yürüyüşe ne dersiniz?

Tabi bunlar bizim ilk aklımıza gelenler. Peki siz ne yapmak istersiniz? Spor, müzik, gece hayatı, dans… İstanbul’da hepsi için bir yer var.

Bir cevap yazın