Lahana, Kıvırcık ve Brokoli Kanseri Engelliyor mu?

BBC’de yer alan bir habere göre lahana, brokoli ve kıvırcık kanseri engelliyormuş. Sağlığın mutfakta başladığını bilen Buraya Yazdım ekibi olarak, hemen mutfağa koşmadan önce haberin detaylarını dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Bilim İnsanlarından Bağırsak Kanseri Mucizesi

İngiltere’de bulunan Francis Crick Enstitüsü’nde görev yapan bilim insanları, sebzelerin sindirilirken kanserle mücadelede edebilecek kimyasalları salgıladıkları, bu durumunda özellikle bağırsak kanseri riskini azalttığını açıklamışlar. Aslında içeriğinde sebze bulunan diyetlerin sağlığa yararlı olduğu, özellikle yeşil renk sebzelerin insan sağlığı için faydalı olduğu biliniyordu ama bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar bu gerçeğin daha net bir şekilde ortaya çıkmasını sağladı.

Yeşil sebzeler kanseri nasıl engelliyor?

Temel hikaye aslında şu şekilde. Bağırsakların ana işlevi, vücudumuza aldığımız ve mide tarafından parçalanan besinlerin emilip kana karışmasıdır. Vücudumuz da kalıtımsal olarak kendini yenilemeye ve tamir etmeye odaklı bir metabolizma. Birçok organımızda olduğu gibi bağırsaklarımız da kendini sürekli yeniliyor hatta yüzeyi de dört veya 5 günden bir kendini değiştiriyormuş. Bu yenileme işleminin sürekli oluşu, hatalı beslenme, stres ve diğer faktörler nedeniyle kanser ya da bağırsak iltihaplanmasına yol açabiliyormuş. Yukarıda bahsettiğimiz yeşil sebzeler de salgıladıkları kimyasallarla özellikle bağırsak kanserini engelliyormuş.

Çalışmada, fareler ve laboratuvar ortamında geliştirilen bağırsakların zarında sebzelerin nasıl değişikliklere yol açtığı incelenmiş.

Brokoliler Hamur Gibi Olmasın

Peki bu haberi okuduktan sonra mutfağa koşup brokolileri hamur olana, lahanalar dağılana kadar haşlamayın. Sebzelerin vitamin değerlerini düşürmeyecek şekilde, kısa bir süre haşlamak gerekiyor. Çok fazla haşlanmış olan sebzeler ise vitamin değerlerin kaybettiklerinden aslında size umduğunuz kadar faydalı olamıyor.

Çalışmanın Detayları

Uzmanlar, yeşil sebzelerin sebzelerin çiğnenmesiyle açığa çıkan indol-3-karbinol adlı bir kimyasalı incelemişler. Bu kimyasal madde, sindirim sistemindeki yolculuğunu sürdürürken, midedeki asitler tarafından değişikliğe uğratılıyormuş. Bağırsakların alt kısmına ulaştığında ise asıl sihir başlıyor. Bağırsak zarını yenileyen kök hücrelerin ve iltihaplanmayı kontrol eden bağışıklık sistemi hücrelerinin davranışlarını değiştiriyormuş.

Araştırmada, indol-3-karbinol yönünden zengin beslenmenin, genleri nedeniyle büyük risk altında olan farelerde bile kanseri önlediği görüldü. Böyle beslenilmediğinde de, bağırsak hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğaldığı görüldü.

Araştırma ekibinin yöneticisi Dr. Stockinger “Farelerde tümör oluşmaya başladığında bile uygun beslenmeye geçtiğimizde tümörün büyümesi durdu” diye ekledi.

Daha Az Et Tüketiyorum

Yediği et miktarını sınırlayarak diyetinde daha fazla sebzeye yer veren Dr. Stockinger “Aldığımız beslenme tavsiyeleri sık sık değişiyor, çok kafa karıştırıcı bir şey. ‘Bunu yemek faydalı’ denmesi benim için yeterli değil. Bu çalışmayla moleküler düzeyde sistemin nasıl çalıştığını tespit ettik” dedi.

İngiltere Kanser Araştırma Vakfı’ndan Prof. Tim Key de “Bu çalışma, brokoli ve lahana gibi sebzelerde bağırsak kanseri riskini azaltanın sadece lifleri değil, bu sebzelerde bulunan moleküller olduğunu gösteriyor. Bu sebzelerdeki moleküllerin insanlarda da aynı etkiyi yapıp yapmadığını görmek için yeni çalışmalar yapılması gerekiyor. Ancak bu arada daha fazla sebze tüketmek için çok fazla neden var” diye konuştu.

Bağırsak Kanserinin Belirtileri

Eğer sizlerinde aşağıdaki şikayetleri varsa mutlaka uzman bir hekim kontrolünden geçmenizi öneririz.

  • Dışkıda kan,
  • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler (Daha sık tuvalete çıkmak),
  • Karın ağırısı, şişkinlik ve mide ağrısı,

Haber kaynağı: BBC

Bir cevap yazın