Nerede O Eski Bayramlar

Evet, Buraya Yazdım ekibi olarak bu aralar sıklıkla o klasik soruyu soruyoruz. Nerede o eski bayramlar? Seksenli veya daha önceki yıllarda doğmuş olanların anımsadığı bu heyecanın şerefine bir liste hazırlamak istedik.

Nerede mi o eski bayramlar?

Bu arada, dönemi ne olursa olsun yaşanan Bayram’ın bir önceki nesil için bir alameti farikası kalmamıştır. Esas “Bayramlar”, o güzel “Ramazanlar” onların döneminde yaşanmıştır. Yaşanmışlığın verdiği yanılgı da bu olsa gerek. Her şey eskiden daha bir güzeldir. “Eskiden ekmeğin, suyun tadı bile başkaydı” diyen aile büyükleri arasında büyüdük. Ne olursa olsun bizim için güzel olanlar bizim için tabiki, bizden sonraki nesil de kendi jenerasyonlarını, kendi değerli gördükleri anılarını oluşturacaklar. Neler mi duyacağız? Bazı örnekler verelim. Nerede o eski tabletler diyenler, şimdiki çocuklar çok şanslı biz Play Station ile oynardık diyenler, bizim zamanımızda artırılmış gerçeklik o kadar arttırılmamıştı diyenler, internet yavaşlığından izlediğimiz dizinin veya filmin yüklenmesini beklerdik diyenler… Kulaklarımız neler neler duyacak.

Neyse biz “Nerede O Eski Bayramlar” listesine dönelim:)

Bayramlık

Genellikle “seneye de giyer” denilerek bir veya birkaç beden büyük alınan bayramlıkların heyecanı başkaydı. Tüketim toplumunun canhıraş bir şekilde yaşanmadığı bu eski dönemlerde çok fazla kıyafetimiz yoktu. Alınanla idare etmenin, az olanla yetinmenin değerli olduğu zamanlardı. Ayakkabıları baş ucunda yatanlar, yeni kıyafetinin ütüsü bozulmasın diye sokak oyunlarına kısa bir bayram molası verenler… Özetle güzel günlerdi, tabi bizim için.

Harçlık

Her türlü develüasyona ve enflasyona meydan olurcasına bayram harçlığı olarak verilen bozuk paralara hepimiz çok sevindik. En çok bayram harçlığı veren komşuların kapısını arşınladık, toplanan paraları tekrar tekrar saydık. İnsanın yaşı tek haneli olduğunda pek birikim yapamıyor tabi, harcamadan önce uzun uzun düşündük.

Kurbanlıklar

Şimdi kurbanlık hayvanlara bakınca kavurma gören nesil, o dönemlerde onları bir oyun arkadaşı olarak gördü. İçleri hayvan sevgisi dolu olan çocuklar eve kedi, köpek, kuş veya balık almak istediklerinde izin verilmediğinden, evin arka bahçesinde gelen koyunu pek bir sevdiler. Sabah olunca ilk fırsatta onları beslemeye ve onlarla oyun oynamaya çıktılar.

Bayram Yerleri

Açıkçası bayram yerlerini Buraya Yazdım ekibinden gören olmadı. En azından İstanbul il sınırları içerisinde uzun yıllardır bayram yeri görmedik diyebiliriz. Bayram yerleri bizlerin döneminde lunaparklara, atari salonlarına evrildi. Ancak bizler için güzeldi.

Bayram Şekerleri

Misafirlikte eve gelen çocuğa seker tutulması adettendi hatta ikincisini alması için ısrar edilirdi. En çok ve en lezzetli şekeri veren komşunun kapısı tekrar tekrar çalınırdı. Toplanan şekerlere ele geçirilen ganimet muamelesi yapılır ve en güzellerinden başlanarak mideye indirilirdi.

Özetle güzel zamanlardı, çocuktuk en nihayetinde… Karşılaştığımız her şeyi bir oyuna dönüştürme yeteneğimiz vardı. Güzel güldük, eğlendik.

Herkese güzel ve mutlu bayramlar?

Bir cevap yazın