Özgür Demirtaş Ne Yapmaya Çalışıyor?

Özgür Demirtaş

Özgür Demirtaş. Sanırım bu ismi çoğunuz biliyor. Ulusal kanalların akşam saatlerinde yayınlanan açık oturumlarını takip eden Buraya Yazdım okurları bu ismi mutlaka hatırlayacaktır. Ekonomik gelişimi, salt iktisadi değerlendirmeleri ile değil, eğitimle, teknolojiyle ve zaman zaman bahsi açılan yapısal reformlarla anlatmaya çalışan sakin adam… Bu yazımızı Özgür Demirtaş’a ayırdık. Hatta kendimize bir soru da sorduk. Özgür Demirtaş ne yapmaya çalışıyor?

Özgür Demirtaş ve Hiperaktivite

Özgür Demirtaş Hiperaktif Buraya Yazdım

Özgür Demirtaş, katıldığı programlardaki sakin duruşunun altında hiperaktif bir adamı dizginlemeye çalışan biri öncelikle. Enerjisi bitmek tükenmek bilmiyor. Hızlı konuşan, konuşma yaptığı salonu bir uçtan bir uca soluksuz kat eden hocamız, sunumlarına tiyatral bir hava katıp akılda kalmayı, anlattıklarını adeta insanın aklına kazımayı ve kalıcı olmayı gerçekten iyi biliyor.

Özgür Demirtaş ve Ekonomi 

Özgür Demirtaş Ekonomi Buraya Yazdım

Bu başlığı formülüze etmeye çalışalım. Özgür Demirtaş’ı bir fonksiyon olarak değerlendirelim ve kısıtlı matematik bilgimizi de kullanarak buna f diyelim. Bakalım nasıl bir sonuç ile karşılaşacağız?

f(ekonomi)=yapısal reformlar+eğitim+teknoloji+dış politika

Aslında bu kadar basit. Katıldığı birçok programda, sunumlarında ekonomi dendiğinde konuya siyaseti de büyük bir özenle karıştırmayan akademisyen, edilgen değil etken bir davranışta olunması gerektiğini ısrarla dile getiriyor.

Özgür Demirtaş ve Yapısal Reformlar

Özgür Demirtaş Yapısal Reform Buraya Yazdım

Evet, geldik o konuya. Ünlü futurist, ne zaman bu konu açılsa genellikle aşağıdaki maddelere değiniyor. Eksik olduğunu düşündükleriniz varsa yorumlarınızla katkı sağlayabilirsiniz.

Eğitim: Ülkemizin PISA yani Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı skorları malum. Ne yazık ki öğrencilerimiz dünyada son sıralarda yer alıyor. Eğitime gereken önem verilmiyor. İhtiyaç olunan bilim adamları ve girişimcileri yetiştirecek olan fen liseleri, eğitim yatırımlarında ilk sıralarda değil ne yazık ki. Özetle dünya değişiyor ancak bir çağa ayak uyduracak teknolojiyi ve yazılımı üretecek gençleri yetiştiremiyoruz.

Kurumlar: Ülkemiz şartlarında insan hayatı maksimum 70-80 yıl. Kurumlar ise iyi yönetildiği takdirde yüzyıllarca ayakta kalabiliyor. Devletlerin sağlam bir şekilde ayakta kalabilmeleri için de uzun vadeli yatırımlar yapmaları gerekiyor ve bu yatırımların meyvelerini uzun bir periyodun ardından alabiliyoruz. Özetle kişilerin değil kurumların ayakta kaldığı sistemlerin oluşturulması, kısa vadeli değil uzun vadeli programların yapılması gerekiyor. Konu kurumlar olunca anayasal sistem ve hukuk da konu oluyor tabi.

Teknoloji: Dünyada teknoloji bağlamında en son gelişmelerin neler olduğunu patent başvurularını takip ederek öğrenen Özgür Demirtaş, Endüstri 4.0’ın konuşulduğu bir ortamda bu alana mutlaka yatırım yapılması gerektiğini anlatıyor. Teknolojik gelişim için öncelikle gerekli eğitim yatırımlarının yapılması gerektiğini anlatıyor ve bilim adamlarının neden yabancı ülkelerde çalıştığı sorunsalına değiniyor. Ayrıca AR-GE yatırımlarının da azlığından dem vuruyor.

Özgür Demirtaş ve Teknoloji

Özgür Demirtaş Teknoloji Buraya Yazdım

9 Şubat 2017 tarihli tweetinde, “Teknolojinin gelişim hızını, gerçekten bilmiyorsunuz. Bilseydiniz: Korkardınız Bilime yatırım yapmadan geçen her gün, uçuruma gidilen gündür” demiş. Tıp, uzay ve yazılım konularında “dış güçlerin” atılımları malum. Yazılım, insansız hava araçları, alternatif enerji modelleri, moleküler tıp, dünya dışında kolonileşme…Dünya devi Apple’ın değeri 1 milyar doları aşmış durumda ki bu yerli şirketlerimizin toplamından daha büyük.

Özgür Demirtaş: Bir Twitter Fenomeni

Açık oturumlarda konuşurken insana “evet ya, işte bu dedirten” Demirtaş bir Twitter fenomeni. @ProfDemirtas hesabının neredeyse bir milyona takın takipçisi var. Twitter profilinde kendisini “Akademisyen,15 yıl ABD,Şimdi  Finans Kürsü Başkanı. Kurucu Başkanı. Uzmanlık: Finans. İlgi-Alanları: Futurism – Teknoloji – Uzay – Tıp” olarak tanıtan Demirtaş’ın sosyal medya karnesi yıldızlı pek iyilerle dolu diyebiliriz zira bu mecrayı tek yönlü kullanmayan, elinden geldiği kadarıyla insanlara yanıt veren bir kullanıcı da kendisi. Sosyal medya da ne mi yapmaya çalışıyor? Bizce akademisyen kimliğini burada da sürdüren hocamız, didaktik tweetleriyle insanları biraz daha bilgilendirme çalılıyor sadece. Ara ara ne yazık ki “ya sabır” da çekiyor sanırız. Bakalım kendisi Twitter aleminde neler paylaşıyor?

Özetle “ne olduğuna” farklı bir açıdan bakan bir bilim adamı Özgür Demirtaş. Görüşlerini seversiniz, sevmezsiniz bilemiyoruz ancak mutlaka dinlenmesi gereken biri. “Bu adam neyi anlatıyor?” diyenler için sizi güzel bir video ile baş başa bırakıyoruz.

 

Bir cevap yazın