Şahsiyet

Buraya Yazdım ekibinden herkese tekrar merhaba. Bu yazımızı, ekibimizin bir başyapıt olarak nitelendirdiği Puhu TV’nin yapımı olan Şahsiyet’e ayırdık. 12 bölümden oluşan ve baş rolünde usta oyuncu Haluk Bilginer’i gördüğümüz Şahsiyet, sizi de ekranları başına kilitleyecek emin olabilirsiniz. Eğer izlemediyseniz mutlaka seyredin zira bu kadar kaliteli yerli bir yapımı tekrar bulmak zor. Ulusal kanallardaki yerli dizi kirliliğinin arasında gerçekten iyi geldi.

Kinyas ve Kayra (2000), Zargana (2002), Piç (2003), Malafa (2005), Azil (2007) Ziyan (2009), Az (2011), Daha (2013) kitaplarından tanıdığımız Hakan Günday’ın  kaleminden çıkan senaryo, Onur Saylan’in yönetmenliğinde ve usta bir oyuncu kadrosuyla can bulmuş. Oyuncu kadrosu demişken, karakterlere can veren önemli isimleri de hatırlamak gerekli. Dizi bize ne diyordu? HATIRLA!

Haluk Bilginer (Agah Beyoğlu),Cansu Dere (Nevra Yılmaz), Hüseyin Avni Danyal (Cemil Havran), Metin Akdülger (Ateş Arbay), Şebnem Bozoklu (Zuhal), Necip Memili (Tolga Başkomiser) , Şenay Gürler (Zuhal), İbrahim Selim (Komiser Sefa), Fırat Topkorur (Komiser Firuz), Müjde Ar (Nesrin), Hümeyra (Feza Yurtgil), Avni Yalçın (Emekli Hakim Mehmet Yurtgil), Recep Usta (Deva) dizi içerisindeki önemli karakterler. Diziyi izlerken en az karakterlerin isimleri kadar aklınıza kazınacak bir yer ismi de var, Kambura.

Şahsiyeti Hatırla!

“Türkiye’de seri katil yoktur, insanlar cinnet geçirirler ve birini öldürürler.” Diziyi izleyenler bu cümleyi hatırlayacaktır. Sizce de böyle mi? Sanırım en son Atalay Filiz olayında seri katil mevhumunu konuştuk ülkece. Pek bilinmediğinden veya toplumsal hafızamızın kısa oluşundan sanırım  hatırlamıyoruz. Seri katil dendiğinde sadece Amerikan filmlerini anımsıyoruz ancak bir dizi cinayet işleyen Antep Canavarı Abdullah Palaz, Bebek Yüzlü Katil Ali Kaya, Çivici Katil Süleyman Aktaş, Artvin Canavarı Adnan Çolak, İnsan Avcısı Hamdi Kayapınar, Mobilyacı Katil Seyit Ahmet Demirci, Tornavidali Katil Yavuz Yapıcıoğlu, Kasımpaşa Canavarı, Kolici Katil Orhan Aksoy gibi isimleri unutuyoruz. evet sanırım tek yaptığımız, hatta en iyi yaptığımız şey bu, unutmak.

Dizi senaryosu itibariyle “Hatırlama” konsepti üzerine kurulu. Bakalım Şahsiyet neleri hatırlattı, neleri yazdırdı.

Önemli Not: Diziyi izlemediyseniz bundan sonrasını okumamanızı tavsiye ediyoruz! Eğer isterseniz sadece resimlere bakın 😉

Agah Beyoğlu – Çocuk Tecavüzleri

Agah Beyoğlu – Haluk Bilginer

Agah Beyoğlu, emekli bir adliye katibidir. Görev yaptığı süre boyunca ülke gerçeklerini dosya dosya arşivleyen karakter Kambura’da görev yaptığı dönemde küçük bir kızın günlüğüne ulaşır. Günlükte yazılı isimlerden intikam almak isteyen Agah başlarda cesaret edemez ancak Alzheimer olduğunu öğrenir ve unutmadan intikam planını uygulamaya başlar.

Nevra Yılmaz – Kadın

Nevra Yılmaz – Cansu Dere

Nevra Yılmaz, görevine yeni başlamış bir cinayet büro amiridir. Ekibi içerisinde tek kadın olan Nevra, her türlü cinsiyetçiliğe ve ayrımcılığa rağmen görevini yapmayı sürdürür.

Zuhal – Alkolizm

Zuhal – Şebnem Bozoklu

Agah Beyoğlu’nun kızı olan Zuhal, yatılı okullarda yalnız bir çocukluk geçirir. Problemli bir hayat ve mutsuz bir evlilik içerisinde kaybolan Zuhal alkolizm batağına düşer.

Feza Yurtgil – Alzheimer

Feza Yurtgil – Hümeyra

Emekli Hakim Metmet Yurtgil’in eşi olan Feza bir alzheimer hastasıdır. Yakalandığı hastalık nedeniyle adeta bir et parçasına dönüşen Feza’ın gerçek hayat ile tek bağı flamenkodur.

Cemil Havran – Güç

Cemil Havran – Hüseyin Avni Danyal

Yardıma muhtaç bir çocukluk geçiren Cemil, Kambura ahalisinin yardım ve destekleriyle okur. Güçlü ve önemli bir iş adamı olan Cemil, kambura ile bağını hiçbir zaman koparamaz. Bu bağ o kadar kuvvetlidir ki, gücünü kötü şeyler yapmak için kullanmaktan çekinmez.

Ateş Arbay – Gazetecilik

Ateş Arbay – Metin Akdülger

Üniversite yıllarındaki idealist gazetecilik hayallerini kaybeden Ateş, kaybettiklerini Nevra’da bulur. Dizinin bir bölümünde toplumsal hafızamızın kısa oluşundan dem vuran gazetecinin odasının duvarlarını Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Hrant Dink  gibi önemli isimlerin fotoğrafları süslemektedir. Ateş’in sonu, diğer idealist gazeteciler gibi katliamla biter.

Zuhal – Trafik Kazaları

Nükhet – Şenay Gürler

Bir trafik kazasında eşini kaybeden Nükhet, trafik kazaları ile ilgili bir bilinç oluşturabilmek adına Trafik Hayattır adlı bir kitap yazmıştır. Dizide Agah Beyoğlu ile bir gönül ilişkisi kuran Nükhet, karakterlerin en aklı selimidir.

Tolga Başkomiser – Hukuk ve Adalet

Tolga Başkomiser – Necip Memili

Cinayet büro amiri Tolga Başkomiser, son katil yakalanana kadar görevinde kalmak isteyen idealist bir polistir. Ancak hesap etmediği şey, adaleti sağlamaya çalışırken kendi adaletini sağlamak isteyen bürokratlardır. Bu durum açığa alınmasına sebep olur.

Nesrin – Yalnız Bir Anne

Nesrin – Müjde Ar

Komiser Nevra’nın annesi olan Nesrin, küçük bir kasaba olan Kambura’da yaşamaktadır. Yalnız bir anne olmanın getirdiği zorlukları tek başına aşan Nesrin tek başına kalmaktan korkmaktadır. Sırf bu korkusu yüzünden silik bir tip olan kocasını himayesine altına alır.

Şahsiyet, diğer yapımlardan farklı olarak bizlere salt bir hikaye değil aynı zamanda göndermeler de sunuyor. Tüm bu toplumsal göndermelerin içerisinde hayvanlar da unutulmamış. Büşra Çam ile hayat bulan Veteriner Gonca karakteri de bu konuda önemli mesajlar veriyor bizlere.

Bu kadar gönderme ve toplumsal mesaj içerisinde dizinin uzusal televizyon kanallarında yayınlanmasının biraz zor olabilir. Bu nedenle en kısa zamanda Puhu TV’den bu diziyi seyretmenizi öneririz.

Şahsiyet-Beni Hatırladınız mı?

Bir cevap yazın