Farklı Tipte Vücut Yağlanmasından Kurtulmak İçin Yapmanız Gerekenler

Alınan kilolar vücudun farklı yerlerinde depolanabiliyor. Kimilerinde dengeli bir kilo alımı söz konusuyken, kimilerinde ise alınan kilolar, göbek kısmında, kalçada veya vücudun üst kısmında toplanabiliyor. Şimdi bu farklı tipte vücut yağlarını ve bunlardan kurtulmanın yollarını içeren listemizi okuyalım, formumuza hemen kavuşalım.

Vücudun Üst Kısmında Meydana Gelen Yağlanma

Gövdenizin üst kısmında, özellikle sırt, göğüs ve karın bölgesinde yağlanmanız varsa bunun temel sebebi, aldığınız kalorilerin yaktıklarınızdan fazla olmasıdır. Bu tip yağlanmadan kurtulmanın temel metodu, günlük rutinleriniz içerisine nabız egzersizlerini dahil etmektir. Her gün yarım saat yürüyüş, yüzme veya koşu egzersizlerini günlük rutinleriniz içerisine dahil eder ve beslenmenize dikkat ederseniz vücudunuzun üstünden biriken yağlanmadan kolayca kurtulabilirsiniz. Bu tip yağlanması olan kişilerin rafine şeker ve şekerli içecek tüketimlerini de mutlaka azaltmaları gerektiğini hatırlatalım.

Karnınızın Altında, Göbeğinizde Biriken Yağlar

Her zaman yağlanmanın sebebi beslenme olmayabiliyor. Eğer göbeğinizde yağlanma söz konusu ise çok stresli, gergin ve huzursuz olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu tip yağlanmadan kurtulmak için yapmanız gereken stresten uzaklaşmak ve nasıl rahatlayacağınızı öğrenmek. Günlük rutinleriniz içerisinde birkaç dakikalık meditasyonlar yaparak, sakinleşmek için günlük bir veya iki fincan yeşil çay içerek bu tip yağlanmadan kurtulabilirsiniz.

Vücudun Alt Kısmında Meydana Gelen Yağlanma

Göbeğinize, kalçanızda ve baldırlarınızda yağlanma söz konusu ise bunun sebebi günlük beslenmeniz içerisinde çok fazla gluten tüketmeniz olabilir. Bu tip yağlanmadan kurtulmak için tüketilen gluten miktarını azaltıp, egzersizler yapmanız gerekmektedir.

Şişkin Karın

Eğer bir yağlanmadan muzdarip değilseniz ancak şişkin bir karnınız varsa sanırım alkol tüketimini biraz azaltmanız gerekecek. Alınan alkolün vücudunuzda yağa dönüştüğünü de düşünürsek en kısa zamanda alkol tüketimine dur demeniz gerektiğini hatırlatırız. Ayrıca günlük beslenmenizi küçük porsiyonlara bölerek metabolizmanızı hızlandırmak da şişkin karnınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak.

Vücudunuzun Alt Kısmında ve Bacaklarınızda Meydana Gelen Yağlanma

Kalçanızda, bacaklarınızda ve baldırlarınızda meydana gelen yağlanmanın iki temel sebebi olabilir. Bu sebeplerden biri bacaklarınızda varisli damar oluşumuna sahip olmanız olabilir. Diğer haber ise mutluluk verici zira hamilesiniz 🙂 Bu tip yağlanmadan kurtulmak için tuz tüketimini azaltmanız ve vücudunuzda oluşan ödemi atmak faydalı olacaktır. Ayrıca birkaç dakika boyunda bacaklarınızı yüksek bir yere koyarak uzanmak, bacaklarınızda sıvı birikmesine de engel olacaktır.

Göbek ve Sırt Yağlanması

Göbeğinizde ve sırtınızda yağlanma söz konusu ise bu yazıyı okuduktan sonra oturduğunuz yerden acilen kalkmanızı öneriyoruz. Bu tip yağlanmanın temel nedeni hareketten fazlasıyla uzak olmanız olabilir. Uyku düzeninizi yeniden kazanarak hormon düzeyinizi dengelemeniz ve beslenmenize de dikkat ederek iştahınızı azaltmanız bu tip yağlanmadan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Lif bakımından zengin besinler tercih etmek de kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Özetle sağlıklı beslenme ve spor ile hiçbir yağlanmaya maruz kalmadan sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yaz tatili bitiyor, bikini zamanı geçti daha bir sene var demeyin; sporunuzu yapın, kilonuzu verin 😀

Bir cevap yazın